Provoz bazénu se neobejde bez filtračního okruhu, který zbavuje vodu drobných mechanických nečistot. Pokud bychom do nádrže nasazovali, byť i pravidelně, pouze chemické desinfekční prostředky, ty se bez bazénové filtrace minou účinkem a výsledkem bude vodní zákal, tvorba sinic a řas, které také velmi často bývají vůči chemikáliím rezistentní. Řasy se z bazénu odstraňují především algicidními přípravky a vločkovači, které sloučí velmi drobné odumřelé organismy do větších celků, jimž říkáme vločky, a ty se pak zachytí ve filtrační nádobě.
Vlivem gravitace se však část vloček dostane až ke dnu, na dno také dopadají různé nečistoty z ovzduší, což bývá nejčastěji v době, kdy není voda čeřená koupáním, a kdy je čerpadlo nestačí nasát do filtračního okruhu.
Tento proces pak vyústí v situaci, kdy se na dně usadí kal, a výrazně se tím zhorší kvalita vody. Proto se také v běžné výbavě příslušenství bazénů vyskytují vysavače.
Z technického hlediska jsou trojího druhu, liší se schopností odstraňovat ze dna nečistoty buď samočinně, anebo vyžadují lidskou obsluhu. Mnozí lidé se domnívají, že automatický vysavač zvládá vše lépe, než člověk, a že je tato technologie srovnatelná např. s dokonalými robotickými systémy v průmyslové výrobě, ovšem není to tak docela pravda. Ruční bazénový vysavač si poradí stejně dobře.
Ruční vysavače jsou v podstatě nástavce na teleskopickou tyč, kterou lze využít i jinak, např. pro sběr nečistot pomocí síťky na hladině. Vysávací nástavec (hlava) sbírá mechanicky nebo podtlakem vše ze dna, případně ze stěn bazénu velmi efektivně, podmínkou je pouze zapojení vlastních paží a samozřejmě důvtipu, kdy máme přesně pod kontrolou, kde je již dno čisté, a kde není.
Výhodou těchto ručních nástavců je jejich velmi nízká cena a nejen to – ruční odsávání prospěje každému z vás, pravidelný pohyb také napomáhá k lepší imunitě a tak lze tyto výrobky doporučit i z tohoto důvodu.