Když nám není do úsměvu

Zubní kaz, parodontóza, afty, záněty dásní a další nemoci ústní dutiny, mohou vést až k rozsáhlejším onemocněním, a proto není radno si s nimi zahrávat a jít ke svému stomatologovi včas, nehledě na prevenci, ta by měla být základem, aby k takovým nemocem vůbec nedocházelo. Jak vlastně vznikají a dá se jim nějakým způsobem předejít?

kartáček
Příčiny:

Na to, v jakém stavu je náš chrup, má vliv mnoho faktorů, mezi nejčastější patří:

–        nepravidelná péče
–        nesprávné čištění zubů
–        stálé odkládání návštěvy zubaře a dentálního hygienisty
–        špatné stravovací návyky – hodně cukrů a tuků ve stravě
–        nedostatek vitamínů a minerálů

zuby

1)      Nejčastější nemocí ústní dutiny je ZUBNÍ KAZ – vzniká působením bakterií, které pokrývají povrch zubní skloviny, bakterie ji narušují a tím poškozují tkáň zubu, rozkládají sacharidy na organické kyseliny, které sklovinu odvápňují a snižují tak její tvrdost, zub je s poškozenou sklovinou náchylnější ke vzniku kazu. Příčinami nejčastěji bývá špatná ústní hygiena a špatné stravovací návyky

–        léčba zubního kazu v prvním stadiu, tedy pokud přijdete k zubaři opravdu včas, je možná ještě bez vrtání, jde to pomocí fluoridů nebo ozónem. Pokud návštěvu zubaře odkládáte, bude Vám muset zub vyvrtat a vyplnit plombou, pokud máte kaz v nejpokročilejším stadiu, tím pádem stihl zasáhnout i zubní dřeň, musí Vám zubař ošetřit i kořenové kanálky.

2)      Parodontóza– je to zánětlivé onemocnění dásní a závěsného aparátu zubů, které vzniká jako důsledek působení bakterií, které se usazují na zubech nebo pod povrchem dásní a uvolňují toxiny, ty právě mají za následek vznik zánětu, který se nejdříve usadí na dásních, ale potom také na systému, který plní funkci pevného ukotvení zubů. Příčinami mohou být – nízká frekvence ústní hygieny, kouření, nedostatek vitamínů a také zubní kámen

–        nemoc lze vyléčit po poradě s Vaším stomatologem správnou hygienou úst, ale léčí se špatně, vyléčit se dá v některých případech jen v prvopočátcích, pokud je rozvinutější, lze ji správnými přípravky, používanými při ústní hygieně, alespoň zmírnit.

dentální nit

Pokud si myslíte, že zubní kaz nebo jiné onemocnění ústní dutiny je dědičné, mýlíte se, dědičné u zubů může být pozice zubů, jejich rotace, počet, tvar, ale ne kazivost. Když se miminko narodí, jeho ústní dutina je sterilní, ale potom právě pusinkováním, olizováním dudlíků předáváme dítěti sice všechnu naši lásku, ale také bakterie, které máme v ústech my sami.