Chcete internetu něco sdělit? Toužíte sdílet své literární výtvory publiku? Vlastnit internetový blog je ideální cesta, jak tyto úmysly splnit. Kde si blog založit, a jak se poprat se začátky? Toto jsou nejčastější otázky, na které se začínající blogeři ptají. Blogování je jednoduchá činnost, ale zároveň skrývá i trnitou cestu za vybudováním publika, sociálních interakcí a případnou monetizací. Jestliže hledáte odpovědi na zmíněné otázky, jste tu správně!
Promyslet cíl
Před založením blogu byste si měli vyjasnit pár věcí. Spousta blogerů a blogerek si založí webovou stránku za vidinou peněz a slávy, a pak buď litují, že strádají nebo píší články na témata, která jsou původní myšlence na hony vzdálená. Je to, co chcete? Skutečně chcete psát pro prachy?
Ačkoliv je velmi snadné přispívat na blog, který hraje různými náměty, je třeba promyslet, jaký bude primární cíl vašeho budoucí stránky; chcete se věnovat lifestyle nebo hudbě či financím? O čem byste mohli psát jeden článek za druhým, a přitom by vás to bavilo?
Čtenáři mají rádi pravidelnost – jste schopni publikovat své texty v pravidelném rytmu? Budete mít na to vůbec čas?
Vystupovat v internetovém prostoru pod svým vlastním jménem má rozhodně své výhody, ale pamatujte na následky svého rozhodnutí – ať už publikujete cokoliv, celý blog se stane „značkou“ vašeho jména. Články, které napíšete se zaindexují do vyhledávačů pod autorovým jménem a příjmením. Chcete vydávat články pod svým jménem, nebo si vymyslíte unikátní pseudonym?
Čeho se vyvarovat?
Přistoupit k vytvoření blogu je až kouzelně snadné. Stačí si vybrat z řady hostingů, na kterém budete psát. Nabízí se zde velká škála platforem. Populárními hostingy jsou Blogspot, Wix nebo WordPress. Pakliže chcete mít svůj web na serioznější úrovni, popřemýšlejte nad koupí vlastní domény.
Co se týče vzhledu samotné stránky, rozhodně není moudré nastavovat v designu křiklavé barvy. Blog by měl mít barevné schéma, které bude ladit s vašim tématem, a čtenáře nebude obtěžovat od čtení vašich děl.
Samotné články nesmí obsahovat pravopisné a gramatické chyby. Ano, sem tam může nastat pár překlepů, ale jestliže článek bude chybami jen překypovat, je logické, že blog nebude mít příliš velký úspěch.
Totéž platí i o velikosti článku. Samotný článek nesmí být ani velký, ani moc malý. Průměrná délka textu činí přibližně 1 normostranu. Formátování udělá s textem divy; používejte zarovnání, podnadpisy, tučné písmo či kurzívu. Je pak snadnější se v něm orientovat.
Rozhodně nekopírujte – vykrádejte cizí stránky, ale zkuste se inspirovat. Přepište článek, který se vám tak zamlouvá do vaší podoby. Je možné, že jej napíšete lépe.
Čtenáři jsou důležití
Ze začátku je obtížné získat publikum. Nejsnadnější cestou jsou sociální sítě. Sdílejte svůj blog a články, kde se dá. Známí blogeři a blogerky sdílí své blogy především na Twitteru, Facebooku a Instagramu. Díky aktivnímu komentování a zapojování se do sociální vazby máte větší šanci získat si čtenáře.