Asi nejvýhodnějším způsobem, jak si pořídit byt nebo dům, je hypotéka. Jedním ze základních požadavků k jejímu získání je ale to, že žadatelé musí mít našetřeno 20 % z hodnoty pořizované nemovitosti. Ne každému se ale podaří tuto částku našetřit. Úvěry jsou drahé, při tomto financování bydlení mohou lidé přeplatit i polovinu půjčené částky, což z úvěru dělá značně nevýhodnou metodu financování. Mají lidé, kteří si nenašetřili oněch 20 % šanci získat hypotéku, aby je úvěr finančně nezruinoval?
Je několik způsobů, kterými lze dosáhnout tohoto způsobu financování i bez tak velkých úspor. Jednou z nich je požádat o 90% hypotéku. Ta je určena především pro mladé lidi, kteří ještě neměli šanci si po škole našetřit tolik peněz, aby to tvořilo 20 % z potřebné částky. I našetření těchto 10 % bude nějakou dobu trvat, stále je ale reálnější našetřit tuto nižší částku.
Dalším způsobem je požádat své blízké, zejména pak rodiče. Ti jsou často ochotni si vzít spotřebitelský úvěr na částku potřebnou pro získání hypotéky svého potomka. Jak již bylo řečeno, je to možnost značně nevýhodná, protože roční procentní sazba nákladů bývá vyšší o 5 % a víc. Pořád se ale vyplatí takto financovat část ceny pořizované nemovitosti, než částku celou. Zároveň si ji nesmí vzít samotný žadatel, protože by byl zapsán v registru dlužníků banky. Také by mohlo dojít k nesplnění podmínky, kdy splátky všech úvěrů nesmí převýšit 45 % hrubého příjmu žadatele.
Pokud se žadatel zaručí další nemovitostí, nemusí mít našetřeno prakticky nic. V praxi se jedná většinou o dům rodičů. Jedná se o to, že kromě ručení pořizovanou nemovitostí se ručí ještě další nemovitostí, a v takovém případě ji banky mohou poskytnout, protože půjčka bude dostatečně zajištěna. Je to asi nejlepší způsob získání hypotéky bez dostatku naspořených peněz vůbec. Po splacení 20 % z cílové částky je navíc možnost druhou nemovitost vyvázat. S tím jsou ale spojeny dodatečné náklady za výmaz z katastru nemovitostí, popřípadě také nové ocenění pořizované nemovitosti či poplatek za zpracování požadavku.